Osman ÇAKMAK, Ordu Merkez’de dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini Ordu’da tamamladıktan sonra ekonomik nedenlerden ve bölge ekonomisinin fındığa dayalı olması sebebiyle kendisini küçük yaştan itibaren fındık ticaretinin içinde buldu. Fındık piyasası içerisinde en alttan en üste kadar sektörün çok iyi tanıdığı bir fındık ekspertizi ve fındık piyasası uzmanı haline geldi.

Uluslar arası nakliyat ve gümrük işleri ile de uğraşan Osman ÇAKMAK, bu görevinin yanısıra fındık sektörü içerisinde birçok projelerle ulusal medyada yayın yapan Türkiye’nin en büyük ve ciddi ekonomik ve ulusal gazetelerine fındık sektörüyle ilgili bölge gerçeklerini uluslararası platforma taşıyarak danışmanlık yaptı. Ordu’nun kültür sanat ve spor faaliyetlerinde önemli projeler üreten Çakmak, bu faaliyetlerinin yanısıra aynı zamanda eski bir sporcudur.

Sporculuk hayatına ilk olarak Ordu Judo ve Taekwando ihtisas Spor Kulübünde taekwandocu olarak başladı. Ordu’da büyük futbolcular yetiştirmiş olan Ordu Esnafsporda futbolcu olarak da futbol oynadı. Bu kulüpteki futbol yaşantısının ardından Ordu da yerleşik, 1923 yılında kurulmuş, Ulu önder M. Kemal ATATÜRK’ün Türkiye’de Cumhurreis olarak ilk ziyaret Ordu İdmanyurdu Spor Kulübü’nde 10 seneyi aşkın futbol oynadı. Aynı kulüpte daha sonra başkanlık yaptı ve başkanlığı döneminde kulübe modern bir tesis kazandırdı. Bu tesisin açılışında 2002 Dünya Kupası üçüncüsü olan Türk Milli Futbol Takımının o dönemdeki TFF Başkanı Haluk ULUSOY ve yine o dönemin Milli Takımlar Sorumlusu Şenol GÜNEŞ birlikte yaptılar.

Osman ÇAKMAK, birçok spor branşlarında Türkiye şampiyonaları müsabakalarında kafile başkanlığı yaparak birçok etkinliklerde bulundu. 2008 yılında Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu seçimlerinde Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanı seçildi. Çakmak, siyaset hayatına aktif olarak 1999 yılında başlamış 07/03/2010 Tarihinde CHP Ordu İl Yönetim kurulu üyeliğine ve il başkan yardımcılığına seçilmiştir. Milletvekilliği aday adaylığı nedeniyle bu görevinden israfa ederek ayrılmıştır. Osman Çakmak, yürüttüğü bir çok görevin yanışıra yerel ve ulusal gazetelerde ve internet ortamında ekonomi ile ilgili köşe yazıları yazmaktadır. Tek art holding bünyesinde Karadeniz gazetesi TV EM  Ordu bölge temsilcisi halen bu göreve devam ediyor . Ordu’da spor kamuoyunda çeşitli projeler üretmesiyle ve Ordu’da gerek medya gerekse diğer alanlarda gündemde olan bir iş adamı Osman ÇAKMAK en son yapılan oda seçimlerinde Ordu Ticaret Odası başkan yardımcısı ve meclis üyesi seçildi.

Osman Çakmak  evli ve bir çocuk babasıdır.  Ordu ve ilçeleriyle bütünleşmiş, bu toprakların dertlerini, sıkıntılarını, çilelerini bire bir yaşayan üreticinin, esnafın, işçinin, emeklinin sorunlarını bilen Ordu sevdalısıdır.