Eve para yokmuş!

Eve para yokmuş!

Biliyorsunuz ki ülkemiz çok zorlu günlerden geçiyor. Öyle ki her geçen gün yeni bir şehit haberi geliyor. Gönlümüz istiyor ki; analar ağlamasın, babalar kaşlarını çatmasın. Askere giden oğulları evlerine koşarak dönsün ama maalesef izlenen politikalar, askerlerimizi şehitlik mertebesine ulaştırıyor.

Kim ister artık ağlamağı? Bizler annelerimizin yüzlerinin gülmesini istiyoruz.

*

Geçtiğimiz hafta gazetede bir haber gözüme çarptı. “Şehidin evine para bitti” başlığı atılmıştı. Merak ettim ve okudum, üzüldüm.

Haberin girişi şöyle idi: “Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla yapımına başlanan şehit Nuh Özdemir’in baba ocağı yarım bırakılmış. Evin tamamlanmasındaki gerekçe ise eve kullanılacak olan paranın bitmiş olması…”

Haberin devamında şehidimizin babası Mehmet Özdemir’in açıklamalarına yer verilmiş ve denilmiş ki; “Evin sadece bir katının inşaatı tamamen tamamlandı, diğer iki katı ise bugüne kadar yapılmadı. Ayrıca, evin çevresine istinat duvarı yapılacaktı, o da hala yapılmadı. Neden yapılmadığını sorduğumda Büyükşehir Belediyesi paranın bittiğini söylemiş.”

Nuh Özdemir, 3 Ocak 2016 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde PKK’lılara karşı yürütülen operasyonda şehit olmuştu. Baba ocağına giden yetkililer, derme çatma evde yaşayan aileye 26 yaşındaki oğullarının şehit olduğu haberini vermişlerdi. O derme çatma ev ise herkesin yüreğini burkmuştu. Ertesi gün arka arkaya açıklamalar yapılmıştı.

Sayın Cumhurbaşkanı ile dönemin Başbakanı evin yapılması için talimat vermişlerdir.

Ordu Büyükşehir Belediye ise o gün sosyal medya hesabından; “Diyarbakır’ın Sur ilçesinde şehit düşen evladımız Nuh Özdemir’in baba ocağının fotoğraflarını basın yoluyla gördüm ve gereken talimatları verdim. Şehit evladımız Nuh Özdemir’in ailesinin kaldığı evi yeniden yapacağız. Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun” ifadelerinde bulunmuştu.

O günden bugüne değişen ne, anlatayım:

Şehit Özdemir’in baba ocağı için proje çizdirildi. Kot farkından dolayı evin üç katlı olması ve çevresine istinat duvarı yapılması kararlaştırıldı.

Dönemin valisi ve Büyükşehir Belediyesi, şehidin baba ocağına giderek projeyi gösterdiler, ailenin onayını aldılar. Evin temeli 2016 yılının mart ayında atıldı.

Üç katlı bina yükseldi, dış sıvası yapıldı, boyandı ve bir katı tamamlandı. Diğer iki katının içi ise hala inşaat halinde…

Asıl enteresan olan nokta;

Konuyla ilgili bir açıklama ortaya atılıyor ve Büyükşehir Belediyesine göre evin tamamlandığı ifade ediliyor.

Söz verilen üç katlı daire, yapımı tamamlanan bir daire… İstinat duvarı desen ortada yok. O günlerde Ordu Büyükşehir belediyesi şöyle bir açıkla yapmıştı: “Tüm dekorasyonuyla, içiyle dışıyla, her yönüyle çevre düzenlemesiyle evin yapımını kısa sürede tamamlayacağız. Hep beraber şehidimizin manevi huzurunda hem saygımızı hem minnetimizi gösterme anlamında gerekli taahhütlerimizi yerine getiriyoruz.” Açıklaması yapılmıştı lakin öyle olmadı.

*

Bütün bunların yanında

Ülke genelinden bu aileye yardım yapılmış.

Samsun Büyükşehir Belediyesi şehidin eşine Samsun’dan ev almış.

İlkadım Belediyesi, şehidin evinin içerisine eşyalarını almış.

Beşiktaş Belediyesi çeşitli yardımlarda bulunmuş. Daha niceleri…

Ancak bunların hepsini Ordu Büyükşehir Belediyesi almış/yapmış gibi gösterildiği iddiası her mekanda konuşuluyor.

Bence o evi yapacak bir babayiğit elbet çıkar lakin artık şehitlerimiz üzerinden prim yapmayı bırakın.

Allah tüm şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin, ailelerine sabırlar versin.

Allah Türk askerini ve polisini korusun.

Leave a Comment