Meyveciliğe 160 milyon liralık yatırım…

Son yıllarda meyvecilik sektörüne damgasını vuran şirketlerden Alara Fidan ve Alanar Meyve’yi 50 milyon liraya satın alan Tekfen Holding iki yılda meyveciliğe 160 milyon lira yatırım yapacak.

Türkiye’nin en büyük meyve üreticisi ve ihracatçısı firmalarından olan Alanar Meyve ve kardeş şirketi Alara Fidan’ın yüzde 90 hissesini 49,6 milyon liraya almak üzere sözleşme imzalayan Tekfen Holding, tarım sektöründeki yatırımlarını artıracak. Grup şirketlerinden Tekfen Tarımsal Araştırma Üretim ve Pazarlama A.Ş. tarafından satın alınmak üzere sözleşme imzalanan hisse devri Rekabet Kurulu onayından sonra kesinleşecek.

Tarımda 40 yıldır Toros Tarım markasıyla gübre, tohum, fide ve fidan olmak üzere tarımsal girdi alanında sektör lideri olan Tekfen Grubu, bu satın alma ile tarımsal üretim alanına da güçlü olarak yer alacağını gösterdi.

Alara Meyve üretimi ve ticareti alanlarında faaliyet gösteriyor. Sattığı meyvelerin yaklaşık yüzde 30’unu kendi bahçelerinde üretirken, yüzde 70’ini üreticilerden tedarik ediyor. Başlıca ürünleri kiraz, incir, nar ve kayısı olmakla beraber; elma, erik, Trabzon hurması, kestane, şeftali ve nektarin de ürün yelpazesinde yer alıyor. Satın alma sonrasındaki yeni yatırımlar sonucunda, yılda 10 bin ton civarında olan meyve satış hacminin 10 yıl içinde yılda 35 bin ton seviyesinin üzerine çıkması hedefleniyor.

Fidan yetiştiriciliği ve ticaretinin yanında, meyve üretimi ve ticareti de yapıyor. Alara Fidan, yurt içi ve yurt dışı satışlarının yanı sıra Alanar Meyve’nin bahçelerinde kullanılacak fidanlar da yetiştiriyor.

İhracatının yüzde 80’ini başta Almanya ve İngiltere olmak üzere Avrupa’ya yapan ve meyvecilik alanında parmakla gösterilen bu şirketler bünyemize katılmış oldu. Yıllardır faaliyet gösterdiği pazarlarda, ürünlerinin kalitesi konusundaki titizliği, zamanında teslimata verdiği önemle bilinen Alanar Avrupa’da olduğu gibi Çin ve Uzak Doğu piyasasında da büyük bir oyuncu haline geliyor. Yıllık 500 milyon dolar kiraz ithalatı olan Çin, Türkiye’de sadece Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izin verdiği firma ve tesislerden ithalat yapıyor. Bu izne sahip 9 firmadan biri olan Alanar Meyve, aynı firmaların sahip olduğu 13 tesisten 2’sinin de sahibi. Çin’in Xi’an kentinden başlayan demir İpek Yolu’nun ulaşım maliyetlerini düşürmesi ile bu pazarların Alanar Meyve’nin toplam ihracatının yarısını oluşturmasını amaçlıyoruz. Ayrıca, ürün tedarikinde mevsimsel kısıtları bertaraf etmek ve dolayısıyla satışları yılın tamamına yaymak için Güney Amerika, Hindistan, Özbekistan, Güney Afrika ve Peru gibi pazarlarda da üreticilerle ticari ilişkiler geliştirmek hedefleri arasında.”

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Tekfen olarak tarımsal girdi alanında yıllardır Toros Tarım markasıyla lider olduklarını belirterek, “Holding’in tarım alanındaki faaliyetlerini genişletme stratejimiz çerçevesinde, şimdi de tarımsal üretim alanında lider bir markayı bünyemize katıyoruz” diyor. Tekfen Holding, Alanar Meyve ve Alara Fidan’a 2018-2020 yılları arasında 160 milyon liralık yatırım yapacağının altında çiziyor.

Her iki firmanın çalışmalarını uzun süreden beri takip ettiklerini vurgulayan Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yapmış: “Türk çiftçisinin doğru tarımsal üretim için ihtiyaç duyduğu bitki besini, tohum, fide ve fidan gibi temel girdilerini karşılayan bir kurum olarak, varlığımızı tarımsal üretim alanında da göstereceğiz.” Yarının dünyasında her zamankinden daha büyük önem kazanacak olan tarımsal üretime, kurumsal disiplin ve finansman gücü ile daha fazla verimlilik kazandırmanın, salt ticari bir hedefin ötesinde, Tekfen’e yakışan önemli bir sorumluluk olduğuna inandığını söylemiş.

Ne diyelim, darısı Karadeniz’deki meyve üretimi ve gelişimi yapan işadamımıza ve üreticilerimiz başına…

Leave a Comment