Fındıkta yürüyüşe doğru…

Fındıkta yürüyüşe doğru…

Iktidar fındıkta geri adım atmak zorunda kaldı. Bu hafta CHP’nin Karadeniz’de yapacağı fındık yürüyüşü iktidara fındıkta geri adım attırmak zorunda bıraktı. Referandumda aldığı oyların gittiğini gören iktidarın tarım bakanı “Karadeniz elden gidiyor” diyerek arka arkaya fındıkla ilgili açıklamalarda bulundu. CHP, bugün Ordu’dan Giresun’a başlayacak fındık yürüyüşü için yollara düşecek. Üç gün sonra da Çarşamba günü Giresun’da büyük miting gerçekleştirilecek. Bu yürüyüş fındığın kaderini değirecek mi değiştirmeyecek mi bu hafta görünecek.

*

CHP’nin yürüyüş kararı yerinde bir karar mı onu da ileriki günlerde anlayacağız. Sadece şimdilik bu miting kararı hükümette biraz rahatsızlık yaratmış olacak ki, Sayın Tarım Bakanı TMO’nun alım kararlarını tekrar gözden geçirdi ve açıklama üzerine açıklama yaparak fındıktaki tepkileri ortadan kaldırarak referandumdaki oylarını korumaya çalışıyor. CHP’nin bu fındık yürüyüşü kararı mı yoksa AK Parti’nin referandumda aldığı oyların gitmesi ihtimalinden mi bilinmez ; ‘bütün fındıkları alacağız ve ödemelere başlıyoruz’ diyen Tarım Bakanı’nın açıklamalarından sonra fındık piyasasında üretici nezdinde bir nebze de olsa rahatlama oldu gibi, *Hükümet fındığın hepsine talip oldu. *TMO’nun yüzde 3’lük çürük oranı yüzde 5’e çıkartıldı. *Çatlak oranı yüzde 5’ten yüzde 7’ye çıkarıldı.

Peki bunlar Yeterli mi? Bence hayır. Sayın Bakanın hemen borsaları rahat bıraktırması borsaların fındık fiyatlarını tahtalarına yazdırtması düşük fiyat verenleri ise takip etmesi gerekir. Çünkü fındık fiyatı yazmayan bir piyasayı takip etmeniz zordur. Ayrıca Sayın Tarım Bakanımızın acil fındık piyasasının her koşulunu bilen bir kaç danışman edilmelidir. * Gelelim CHP’ye ana muhalefet olarak elbette mağdurların sesini duyurmalıdır. Yasaların ve kanunların elverdiği ölçüde bu türlü yürüyüşlerde özel önlemler almak şarttır.

Geçmişte örnekleri vardır. Olabilcek her türlü tahrik kötü amaçlı yönlendirme ve maksatların mutlaka önüne geçilmelidir. Ayrıca muhalefet olan CHP’nin üreticilerin isteğine ön ayak olarak, hükümete bir mesaj göndermesi demokrasinin de gereğidir. Hükümet olan AK Parti ise bu mesajı doğru anlayarak sorunları giderme konusunda gereğini yapmalıdır. Eğer fındıkta işin ehli insanlarla oturulup konuşulursa ve de sorunlar doğru anlatılırsa, doğru çözümler üretilirse; sektörün tüm paydaşları kazanacaktır.

Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu türlü mitinglerden kendilerine pay çıkarmaya çalışan hiçbir altyapı bilgisi olmayanların milletvekilliği yollarının bu türlü emeğin temsili ürünlerin üzerinden prim yaparak ‘Ankara yolunu kolaylaştırım’ diyenlerin geçmişe bir bakmasını da önerimin çünkü fındığın siyaset için nasıl bir ürün olduğunu onların bildiğini de sanmıyorum. Çünkü fındığı eline alanın elini nasıl yaktığı günleri ben iyi bilirim.

*

Fındıkta her zaman lisanslı depoların önemine değiniyoruz. Giresun bunu başardı ve açılışını geçtiğimiz hafta gerçekleştirdi. Ordu’daki sivil toplum kuruluşlarının da oradaki birlikteliği örnek alması gerekir. Ordu’ya da bir lisanslı depo kurulması için çalışmalar başlatılmalıdır. Görünen o ki, bu şu an o koltuklarda oturan koltuk sevdalısı başkanlarla hayata geçemez. Ordu Ticaret Borsası’nın bir an önce Giresun Ticaret Borsası’nı örnek alarak, sivil toplum kuruluşu temsilciliği nasıl yapılıyor öğrenmelidir. Yok istemem derse, derhal o koltuğu bıraksın. Milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarına çağrımdır; Ordu’ya lisanslı depo ve spot borsa kazandırılmalıdır. Bu işin kurtuluşu lisanslı depolardan geçer.

Leave a Comment